tulipány
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

CIBULOVINY

V letním období nekvetou, ale přesto se na ně nesmí zapomínat. Však už je na čase začít přemýšlet, kam je v září vysadit, kde pak na jaře pokvetou nejkrásněji.
Nejznámějšími jarními cibulovinami jsou asi tulipány, narcisy, sněženky, hyacinty a modřence. Ale patří sem i další, třeba krokusy, talovíny, ladoňky i ladoničky nebo okrasné česneky.
A právě v září přichází pravý čas je vysazovat.  Cibule stihnou do zimy zakořenit a mráz je pak už neohrozí. A jak sázet a jak hluboko? Cibulka se sází špičkou vzhůru, do hloubky dva až třikrát větší, než je sama. Dostatečný otvor se dá vyhloubit sázecím kolíkem nebo úzkou zahradnickou lopatkou. Cibulka se zasype zeminou, tu je třeba přitlačit, a pak pečlivě zalít. Za suchého podzimu je dobré zálivku čas od času zopakovat.

TIP: A kdy se pak cibulky budou vyndavat? Koncem června, přesně podle poučky, děti jdou ze školy, cibulky ze země, děti jdou do školy, cibulky do země. A ještě upozornění. Cibule není třeba vyndavat každoročně, spíš, když se budou lépe vyjímat někde jinde, anebo už jsou na stanovišti příliš dlouho.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt