První letní den přichází s letním slunovratem. Letos tedy kalendářní léto začíná již 20. června, i když až ve 23:44. Ale červen už od začátku obvykle působí vyloženě letně. Na zahradě vše kvete a navíc dozrávají první plody, jahody, třešně. Postupně se sklízí i zelenina. Červen je také měsíc snad nejkrásnějších květů. Kvetou pivoňky, kosatce a hlavně růže.
Na co však nezapomínat:
- Je třeba pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, protože jinak z nich rostliny vytvářejí semena, a tím se velmi vysilují a méně kvetou. Zvláště důležité to je u růží a balkonových květin.
- Bedlivě sledovat mladé výhony jabloní, rybízu a růží, ale i poupata pivoněk, pro mšice jsou velkou pochoutkou. Při menším výskytu stačí mšice odstraňovat mechanicky, při větším je nezbytné rostliny ošetřit postřikem.
- Drobné cibuloviny a narcisy už zatahují, anebo již zcela zatáhly. Pak si cibulek nemusíme všímat, ponechávají se v půdě. Pokud však rostou příliš hustě, je lepší je ze země vyjmout, rozdělit a znovu vysázet. Cibule tulipánů je dobré každé 3 roky koncem června vykopat a uskladnit na lískách na vzdušných, stinných místech. Jen pozor, aby nepřeschly. Vysazují se pak až na přelomu srpna a září.
- Raná zelenina už je většinou sklizená, a je čas na výsev a výsadbu zeleniny pozdnější
(karotka, kedluben, růžičková kapusta, pór, květák, fazolky a klidně i znovu hrášek). - Nastává čas sklizně třešní. Třešně je lepší trhat i se stopkou, dají se lépe skladovat. I když ani tak dlouho nevydrží. Nejlepší je honem je sníst nebo zpracovat.
- Postupně dozrává i další ovoce – jahody, maliny a rané odrůdy rybízu.
- Ani noci už nejsou tak chladné, takže tyčková rajčata rychle rostou a je potřeba je vyvazovat ke kolíkům: Stačí ponechat 2 až 3 výhony a hlavně pravidelně vylamovat fazochy, tj. výhony v paždí listů.
- Ve skleníku je nutno pravidelně sledovat vysazenou zeleninu, zda není napadena savým hmyzem, pokud ano, okamžitě zasáhnout a rostliny postříkat.
- Trávník potřebuje pravidelně sekat. Ovšem letos se doporučuje trošku vyšší sestřih. Pokud se náhle zprudka oteplí, tráva tolik neutrpí a nezežloutne. I tak je dobré ho aspoň občas zalít, jak zásoby vody dovolí, a čas od času i přihnojit.
- Letničky se ještě dají sázet na záhony, ale začnou kvést o něco později než ty, které byly vysazeny již v polovině května. Velmi dobře se však dají využít na zakrytí prázdných míst po zatažených cibulovinách.
- V červnu je ta správná doba na výsev dvouletek (macešek, pomněnek, sedmikrásek, hvozdíku bradatého, orlíčků aj.), aby na jaře kvetly.
- Veškerou výsadbu, jak květiny, tak zeleninu, je nutno chránit před slimáky.
TIP
Zalévejte pouze odraženou vodou, studená voda, zvláště v horkém počasí, je pro rostliny šok a může jim uškodit.
Autor: Zuzana Pavelková