výsadba stromů
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Časy výsadby se změní?

 

Jak se v poslední době mění počasí a zimní vláhy je čím dál méně, asi bude nakonec lepší vysazovat stromky a keře spíš na jaře. Tedy tím myslím výsadbu v zahradách, v lese je pořád ještě lepší sázet stromky na podzim, protože jarní vláha je problematická. Ale vraťme se k zahradě, proč se mi zdá, že bude lepší vysazovat stromky na jaře, tedy tak v březnu?

No, především proto, že přes suchou zimu se na zahradu člověku ani moc nechce, a podzimní výsadbě hrozí, že mladé rostliny uschnou. Může se navíc zdát, že občasné zimní srážky stačí, ale není tomu tak. Po pár dnech větrného povětří je všechno pryč, a vláha se většinou do hloubky ani nedostane. Stačí udělat pokus a zarýt.

Zato zjara už se dá na zahradě něco dělat, a nejen dá, ono se už i musí. A delší den a častější slunce lákají k pobývání. Takže není třeba se bát koupit na jaře nějaké nové stromky, nové keře, ale je nutno zalévat! A zalévat cíleně, ke kořenům, a nejlépe dešťovou vodou. My máme zahradu v nižší poloze a na jih, tak jsme již vyvalili sudy, snad se naplní. Pokud se na zahradu jezdí jen na víkendy, není marné spodní část kmínku zastínit. A pokud se okolí namulčuje, rozhodně vláhu zadrží déle.

Autor: Josef Duben

Skrýt