Chuť a vůně čerstvých bylinek je nezaměnitelná a také nenahraditelná. A není nad to, když si je sami vypěstujeme a konzumujeme přímo ze záhonu nebo truhlíku.
Když se ale bylinek urodí víc, než se stačí spotřebovat, je potřeba je uchovat, a v co nejvyšší kvalitě. A nemusí to být jen známé a obligátní usušení, bylinky se dají velice dobře uchovávat například mražením.
K sušení se bylinky sklízejí za suchého počasí a nejlépe v polední době, kdy mají nejvyšší obsah aromatických látek.
Sklizené bylinky je třeba důkladně přebrat, odstranit všechny narušené části a jiné příměsi, uvázat z nich malé kytičky nebo svazečky a zavěsit je „hlavou dolů“ na stinné, vzdušné místo.
Teplota při sušení by neměla překročit 35 oC. A je nutno je sušit rychle a přitom šetrně, jen tak si bylinky uchovají chuť i aroma.
Při tomto způsobu sušení se totiž éterické oleje stáhnou ze stonků do lístků a nejlépe se uchovají pro další využití. Také je možné je volně rozprostřít na síta nebo lísky.
Bylinky se dají velice dobře sušit i v elektrické sušičce na ovoce. Zato sušení bylinek v troubě nelze doporučit. Při tomto způsobu sušení se obvykle příliš rychle odpařuje voda, a tím se ztrácejí i éterické oleje.
Po dokonalém vyschnutí se usušené lístky a kvítky odrolí a uskladní v porcelánových, keramických nebo tmavých skleněných vzduchotěsných nádobách.
Bylinky se však dají také zamrazit.
Největší výhodou je, že si zachovají barvu, vůni i chuť, opravdu chutnají a vypadají skoro jako čerstvé. Bylinky je třeba nejdříve opatrně, ale důkladně vyprat ve vodě a pak osušit. Mohou se dát zmrazit jednotlivé snítky nebo malé svazečky, ale velice se osvědčila formička na zmrazování kostek ledu. Bylinky stačí nadrobno nasekat, trochu navlhčit, naplnit do tvořítka na led a dát zmrazit. Tím jsou rovnou připravené jednotlivé porce, které se pak dají použít podle potřeby. Chuťové vlastnosti bylinek a obsah důležitých látek zůstanou zachovány.
Všechny sušené i zamražené bylinky je třeba spotřebovat během jednoho roku.
Autor: Zuzana Pavelková