bylinka, řepík
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Bylinky na zahradu patří

Málokdo má zahrádku tak malou, aby se mu tam nevešla nějaká zdraví prospěšná bylinka. Tedy kromě květin a keříku rajčat, a třeba keře rybízu. A bylinky, to nejsou jen ty, ze kterých se dělají léčivé nebo chutné čaje, správně odvary (čaj je opravdu pouze z lístků čajovníku).

Které mám na mysli? Začnu třeba mátou a meduňkou, odvar z čerstvě ustřižených rostlin je osvěživý. Lze přidat dvě či tři snítky mateřídoušky, nebo několik květů levandule. Sušená meduňka na rozdíl od máty není nic moc. Dále je výborná šalvěj, navíc pěkně kvete, a odvar je dobrý na vyplachování úst při zánětu dásní či ke kloktání. Dost se hodí mít bylinky po ruce, a nejen pro zdraví, ale i do kuchyně.

Z bylinek, které se dají použít v kuchyni, je třeba zmínit dobromysl čili oregano, tymián, saturejku, ale třeba také libeček nebo šnytlík, tedy pažitku. Všechno to roste samo! Jen je třeba občas ostříhat, někdy i dvakrát během sezóny, tedy především meduňku, mátu i dobromysl, rychle pak znovu obrazí a mladší obrost je voňavější i chutnější. Navíc pak nehrozí, že by se pod příliš rozkleslými trsy skrývali slimáci. Podobně se vyplatí ostříhat levanduli, hned po odkvětu, tak na pět až deset centimetrů, během pár dnů opět obrazí a do zimy vyroste krásny nízký bochánek, který se další rok odvděčí spoustou květů. Šalvěj je lepší stříhat mírně, především ji zbavit odkvetlých lodyh, a pořádný sestřih nechat až na jaro.

Na konec jsem si nechal méně známou, ale vynikající a univerzální léčivou bylinu řepík lékařský (Agrimonia eupatoria). Na rozdíl od většiny dříve jmenovaných bylinek potřebuje mírný polostín. Užívá se v podobě vlažného odvaru a hodí se na špatně hojící se rány, různé záněty, ale i na kloktání. Stačí nasušit celé kvetoucí lodyhy, dorůstají až metru a půl, a na zimu je vystaráno.

Autor: Josef Duben

Skrýt