kniha - Budiž voda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Budiž voda?

Letošní podzim byl vlhký a pršelo.Tak snad dost napršelo, ne? Proč tedy zase mluvit o vodě? Tak dobrá, mluvit se nemusí, ono stačí se začíst do zajímavé a inspirativní knihy, která právě vychází, a jmenuje se Budiž voda (vydává ALIGIER s. r. o.).

Autor Seth M. Siegel velmi originálně popisuje zkušenosti s vodou v Izraeli, v této vyprahlé zemi. Avšak leckteré postupy se mohou hodit a dají se aplikovat i u nás. Zejména při pohledu na stále sušší léta, ale i stále sušší zimy. S vodou budeme muset hospodařit ještě lépe než naši předkové, kteří navíc mohli počítat s rozsáhlými lesy a bohatými prameništi.

Z úvodu k anglickému vydání vyplývá, že šedesát procent izraelského území tvoří poušť, zbytek polopoušť. Od založení státu Izrael v roce 1948 vzrostl počet obyvatel více než desetkrát, což představuje jeden z nejrychlejších nárůstů na světě v období po druhé světové válce. Izrael začínal jako chudá země, ale dnes patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám. Roční srážkový průměr, který nikdy nebyl nijak velkorysý, klesl o více než polovinu. Přesto všechno, navzdory náročnému klimatu a nevlídné krajině, Izrael nejenže netrpí krizí z nedostatku vody, naopak má vody přebytek. Dokonce vodu dodává některým sousedním zemím.

Kniha Budiž voda je příběhem o tom, jak si jedna malá země osvojovala a rozvíjela důmyslný přístup k hospodaření s vodou. Inspirativní čtení.

Autor: Josef Duben

Skrýt