podzimní závlaha
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Bude vody dostatek?

Když poslední týdny tak pršelo, mohlo by se zdát, že to bude stačit. Uvadající vegetaci to jistě postačí, vždyť už je tu podzim. Ale stromy a keře ještě budou potřebovat zálivku, a nejen teď, během podzimu, ale i v zimě.

Právě před zimou je vhodné půdu okolo stromů a keřů pořádně prolít. Ale není dobré je „utopit“, i kořeny potřebují dýchat. Obzvláštní péči je třeba věnovat letošním výsadbám keřů a stromků, ale i těm loňským. Kořenový systém se vytváří několik let. Nelze se spolehnout na to, že když byl stromek, či keř kontejnerovaný, že má už vybudovaný dostatečný kořenový systém. Je nutné, aby se kořeny pustily dál a našly si zdroje vody.

Mnohé jarní stesky, že rostliny vymrzly, nemusí být oprávněné. Mnohdy totiž rostliny uschnou. Takže zalévat a zalévat, nejen na podzim, ale i v zimě, pokud nemrzne.

Možná právě nyní je i čas popřemýšlet o nádržích na dešťovou vodu. Když je sucho, je jich málo, když prší více, zdá se, že jsou zbytečné. To je jisté riziko. Ale s ohledem na suché zimy i jara je dobré toto riziko podstoupit.

Autor: Josef Duben

Skrýt