zima-voda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Bude únor bílý?

Tak podivná zima, aspoň tak, jak se jevila dosud, věští podivné jaro. To znamená, že asi bude dobré se připravit na všechno. Na jakési trochu divoké jaro, náhlé a teplé, ale asi jen chvilkové. A vzápětí se dají čekat studené mrazíky, a kdoví jak dlouho vydrží, snad ne až do poloviny května.

Ale pokud zimu nesledujete z Prahy, ale třeba ze Žďáru nad Sázavou, z Opavy, nebo z Krušných hor, tak ta letošní zima zase tak divná není. Ano, je méně sněhu, to ano, ale ještě může napadat. Kéž by! Zimní srážky se totiž moc nevsakují a zůstávají víceméně na povrchu. Dostatek vláhy je pouze zdánlivý, povrchový. Mokro je tak do padesáti centimetrů, ale hlouběji je bohužel sucho. Ani lesy, základní zdroj vody, zásobami neoplývají. Vypuštěné a vyčištěné rybníky se napouštějí jen obtížně a strašně pomalu. A ty, které jsou odkázané jen na srážky, tedy nemají žádný přítok, vykazují až třetinový deficit.

Z toho všeho vyplývá, že by to chtělo již nyní přemýšlet o vhodném způsobu, jak zachytávat dešťovou vodu, a nejen na zalévání. Bude jí potřeba.

Autor: Josef Duben

Skrýt