Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Bude tuhé jaro?

Zima tuhá nebyla, proto se dá s největší pravděpodobností očekávat poněkud tuhé jaro. Ostatně podobné to bylo i v loňském roce. Do konce března v noci mrzlo, a pak to pokračovalo do dubna. A s mrazíky je třeba počítat i na počátku května. Pamatujme na to, že se oprávněně říká, že vysazovat se má až „po zmrzlých“ neboli Ledových mužích (jsou to Pankrác, Servác a Bonifác)!

Takže pozor, i kdyby se několik dní po sobě teploty přes den vyšplhaly přes deset stupňů, a na sluníčku ještě výš, není to znamení, že lze balkonové květiny dávat ven. A pokud to někomu opravdu nedá, tak opravdu jen přes den, ale na noc šup domů! Bylo by škoda nadějné rostliny umořit.

Obchody se zahradnickým sortimentem již překypují nejen nářadím, hnojivy, prostředky proti všemožným škůdcům, slimáky nevyjímaje, ale nabízejí již celou řadu sazenic. Všude už se prodávají macešky, afrikány, atd., atd. Ale tady pozor! Macešky, ty už leccos vydrží, a parádu udělají, ale takový muškát? Vysadit ho ven už teď, to by byla škoda peněz. Nemusí hned zmrznout, stačí mu nastydnout, a je zle. Ten si opravdu musí na venkovní pobyt ještě dlouho počkat.

A jestli už někdo opravdu nemůže vydržet a pudí ho to k zahradní činnosti, je nejlepší čas trávník trochu pohrabat, zejména rozhrabat hromádky od žížal, popřípadě jej trochu uválet. A hrabat trávník, to dá práci, chtělo by to několikrát a různými směry, takže je načase pozvolna začít. A vyhrabanou stařinu kompostovat.

Pěkné jaro!

Autor: Josef Duben

Skrýt