Všechno je trochu jinak, počasí si s námi hraje, ale za kamny rozhodně nebudem.
- Trávník – Přes zimu dostal zabrat, je celý rozhrabaný, rozcuchaný, v koutech leckde zůstalo listí. Ale to všechno vyřeší hrábě. Takže hrabat a hrabat. A odstranit při tom i veškeré zbylé listí ze zahrady. Vyhrabaná tráva, proložená zeminou z krtin či žížalích chodbiček, spolu ze zbylými listy, je skvělou složkou kompostu. A zvláště při využití urychlovače kompost dozraje k použití před zimou.
- Sít a sázet – Už je možné začít vysévat do volné půdy, např. salát, ředkvičky, mrkev, ředkev, hrách, ale i letničky. Jen to chce zakrývat netkanou textilií, noci jsou ještě zrádné. Ale sázet či přesazovat se už dají i trvalky, např. dělit trsy floxů apod. No a nezapomenout
na cibuli sazečku, té chladná půda nevadí a za chvíli už bude nať k využití do polévek a salátů.
Do studeného skleníku se už dají vysazovat sazenice salátu, ale i raných košťálovin, tedy kedlubny, květák. - Předpěstování – V polovině měsíce je čas na výsev rajčat, okurek, melounů, ale i bylinek, jako je bazalka, majoránka, ale i na přepichování a rozsazování rostlin z lednových výsevů.
- Sněženky – Že už dávno odkvetly? No právě! A proto je pravý čas dělit trsy, dokud jsou ještě vidět a pamatujeme si, jak byly krásné. A také to chce odstraňovat odkvetlé květy cibulovinám.
- Stromy a keře – Na počátku měsíce se dá ještě ostříhat či ořezat to, co se nestihlo v únoru, třeba jabloně, ale i růže, komuli, ibišek, hortenzie, vistárie a jiné okrasné keře kvetoucí v létě. Pozor! Nikdy nestříhat keře kvetoucí na jaře! Na ty bude čas až v létě.
- Výsadba stromů a keřů – S výsadbou už neváhat! Zvláště u prostokořenných. Vykopaná jáma by se měla vydýchat, pak trochu dosypat kompostem a řádně prolít.
- Kyselomilné rostliny – Rododendrony, azalky, vřesovištní rostliny, borůvky apod. Potřebují přidat rašelinu. A zalít!
- Kompost – Kdo má kompost, ten se má! A může ho přisypat všude, kde se po zimě jeví jaksi holo. K vystrkování kořenů mívají sklony zejména rybízy. Ale kompost udělá radost i trvalkám či stromům. Není-li ho dost, je na čase přihnojovat.
- Přesazování – Za pěkného počasí je přesazování moc pěkná práce. Někde na sluníčku. Přesazují se už květiny balkonové, ale i pokojovky. Ale ty balkonové či truhlíkové se pak musí zase pokorně vrátit dovnitř. Na pobyt venku je brzy. I když nemrzne, muškáty by
nastydly. Rýmu nedostanou, ale chřadnou a špatně kvetou.
TIP
Pěstujte mezi zeleninou aromatické rostliny, odpuzují škůdce a zlepšují chuť zeleniny!
Autor: Zuzana Pavelková