brambořík
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Brambořík

 

Zima bývá šedá, hnědá, chvílemi bílá. Ale výrazných barev je málo.
Tím více potěší krásně kvetoucí pokojové květiny, například brambořík (Cyclamen).
Vyniká jasnými barvami, od bílé, přes světle růžovou, klasickou výrazně růžovou, zvanou cyklámen, tedy bramboříkovou, až po tmavě červenou. Všechny variety však byly vyšlechtěny z bramboříku perského (Cyclamen persicum), původem z východního Středozemí.

Bramboříkům se nejlépe daří v chladnějších bytech, ideálně v meziokní, anebo v zimní zahradě, při teplotě 10 – 15 °C. Brambořík je vlhkomilný, zemina nesmí proschnout, ale květináč rozhodně nesmí stát ve vodě. Zálivka by měla být pravidelná, ale nesmí jít přímo na hlízu, vhodnější je zalévat do podmisky. Odkvetlé květy, nebo květy určené do vázy, je třeba opatrně vykroutit, jemně vytrhnout i s celými stonky. Nikdy nestříhat. Pokud totiž u hlízy zůstanou pahýlky stonků, mohou zahnívat a poté infikovat i celou hlízu.

Při dobré péči brambořík kvete celou zimu, ale v letních měsících ho potěšíte přesunem na „letní byt“. Stačí ho zapustit do země, a třeba i s květináčem, někam do polostínu, například pod strom či mezi keře. Pokud hlízu zapustíte bez květináče, povyroste a bude koncem léta potřebovat malinko větší květináč. No a další zimu bude brambořík připraven opět rozkvést.

Skrýt