brslen květy
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Biskupské čepičky v zahradě?

Kdo dnes ještě ví, že se plodům brslenu říká, či spíše říkalo biskupské čepičky? Připomínají totiž dřívější kněžskou pokrývku hlavy, které se říkalo kvadrátek, kněží nosili černý a biskupové červený. Je to taková čtverhranná čepice s lehce zaoblenými rohy. A přesně tak vypadá tobolka brslenu se čtyřmi semeny.

Při podzimních procházkách mohou pozorovatele zaujmout krásně do červena zbarvené keře brslenů a také svítivě červené tobolky. Co si pořídit takový krásný keř do zahrady? Tak s tím radši opatrně. Celý keř je totiž prudce jedovatý, listy, plody i dřevo! Byly zaznamenány i otravy, k nimž došlo při práci s brslenovým žlutým dřevem při výrobě intarzovaného nábytku.

Pro ptáky tobolky brslenu jedovaté nejsou, však si na nich rádi pochutnávají, ale pro savce ano. A k usmrcení člověka prý stačí pouhých 30 tobolek. Jasně, dospělý je jíst nebude, ale u dětí je to na pováženou, zvláště když tobolky vypadají opravdu lákavě. Přesto jsou brsleny v zahradách oblíbené, a je jich více druhů. Ale pozor, je lepší předem popřemýšlet, kdo se jak po zahradě pohybuje a zda stojí za to si takovéto lákadlo v zahradě vysadit.

Autor: Josef Duben

Skrýt