bambus
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Bambus je tráva? Ano, je

Na první pohled to sice nemusí být zřejmé, ale je tomu tak. Bambusy jsou trávy a jejich stébla dřevnatí tak, že jde vlastně o kmínky. Ty lze také podle tloušťky využít jako různé podpůrné tyčky, no a ty obzvláště tlusté v jihovýchodní Asii používají k výrobě nábytku i na stavbu lešení.

A jak se přesvědčí laik, že je bambus travou? Podle květů! Kdo šel někdy na počátku léta loukou, může pozorovat, pokud není alergik, jak trávy kvetou, tak ten to může potvrdit. Květ bambusů je stejný jako květ trav, akorát je o trošku větší.

My máme na zahradě několik trsů bambusu rodu Phyllostachys. Jsou krásné, stálezelené, občas na konci zimy namrznou, ale vzpamatují se. Některé trsy začaly odnožovat asi po dvaceti letech, a některé tak, že to bylo až skoro nepříjemné. Letos, zdá se, tyto „starosti“ odpadnou. Bambusy totiž kvetou, no a jak jsem se dočetl, tak po odkvětu totiž většinou celá rostlina po vyčerpání živin z oddenků uhyne. Tak jsem zvědav, přežijí-li některé. Ale pravda je, že květy jsou velmi zajímavé.

Autor: Josef Duben

Skrýt