Kočka a bambus
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Bambus je dobrý i pro kočku

Máme na zahradě bambus.Vysadili jsme jej na ozdobu, aby nám tam ševelily zelené listy i v zimě. Až posléze se ukázalo, že bambus je rostlina nejen krásná, ale i užitečná. Když se pořádně rozroste, jsou vždy po ruce šikovné tyčky. Ty krátké poslouží jako opora do květináčů, a z těch pěkně dlouhých a pevných se dají vytvořit i zajímavé podpůrné konstrukce pro různé rostliny. Hodí se i na další účely, například loni si ode mě ustřihl kamarád proutek na koně.

V posledních dvaceti třiceti letech není problém pořídit si do zahrady mrazuvzdorný bambus, například původem z podhůří Himálají. Je však třeba o něj dobře pečovat. Při bohatší sněhové nadílce, zejména když je sníh mokrý, se kmínky, tedy botanicky to jsou stébla, přetíží a poklesnou až k zemi. Pak se musí celým trsem zatřást, a stébla – kmínky se zase zvednou. Je proto lepší bambus včas svázat. Jelikož jde o rostlinu stálezelenou, která neodpočívá ani v zimě, potřebuje zálivku, zejména když je zima suchá, jako ta letošní.

A že je bambus dobrý i pro kočku? Je. Na zahradě se u něj schovává a navíc není potřeba kupovat drahé hračky. Vždy se totiž najde nějaká ta tyčka bambusu, která roste trochu jinam, než by měla. Stačí pak stéblo ustřihnout, odstranit postranní větvení a nechat jen chomáč lístků na vrcholu, a hračka je na světě. Užije si s ní páníček i kočička. A když lístky přeschnou a začnou se drolit? No co, zbude tyčka do květináče a hračka se ustřihne nová…

Autor: Josef Duben

Skrýt