Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Až odletí motýli, sáhněte po nůžkách

Na levandulích hodují včely, čmeláci, a to si najednou člověk uvědomí, kolik jich je druhů! Ale zalétnou i motýli, babočky nejčastěji. Nám každý rok keříky levandule navštíví otakárek! Jenže všeho do času. Až hmyzu začne ubývat, znamená to, že již levandule opravdu odkvétají.

A to je čas, kdy je třeba keříky ostříhat. I odkvetlá květenství se dají usušit a použít do suchých aranžmá. Voní i tak. A jakpak stříhat? Razantně. Vím, nechce se. Nechce se tomu věřit, že osmicentimetrové pahýly zase obrostou. Obrostou. Je to zkušenost z Francie, ověřená i u nás. Levandule velmi hluboko koření, vyschnutí nehrozí. Kořeny sahají minimálně do půl metru. Přesto je dobré po ostříhání občas zalít a do měsíce se kopeček zazelená a nezřídka do podzimu ještě jednou pokvete, ale již méně.

Jak bude levandule prosperovat, to záleží především na stanovišti. Nejlepší je suchý a kamenitý jih, a když je rostlina zezadu chráněná. Ve volné zahradě a výživné půdě má příliš konkurence, příliš živin, a přes zimu často omrzne.

Autor: Josef Duben

Skrýt