krtek a krtinec
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Ať si krtek pořizuje kalhotky jinde

Komu se na zahradě usídlil krtek, asi se mnou bude souhlasit. Ano, není to vítaný spolubydlící. Někdo řekne, že hezky půdu provzdušňuje, to se asi ještě do jeho chodeb nepropadl a nezvrtl si kotník.

Takže se zřejmě shodneme v tom, že čeho je moc, toho je příliš. Navíc krtka nelze hubit, je to chráněný živočich, tak nezbývá než se jej snažit nějak od bydlení u nás odradit. Hned zpočátku předesílám, že žádná metoda není stoprocentně účinná, ale jejich kombinací lze dosáhnout alespoň zmírnění. Cpali jsme mu do chodeb kdeco. Vyčesanou kočičí srst, kočičí výkaly, tabletky proti molům, různé speciální aromatické kuličky, sirné knoty, kůru z citrusů. Lidské vlasy i vousy, ani ty prý nemá rád. Všechno trochu zabírá, ale většinou jen chvíli. Snad nejúčinnějším se jeví elektrický plašič, spočívá ve vyluzovacím ústrojí vloženém do vodotěsné dózy, která se zapustí do země. Zhruba po měsíci se krtek začne stěhovat. O kousek. Proto je dobré plašič přemísťovat. Ale přece jen se krtkovi ze zahrady moc nechce. I na to podzemní pištění si zvyká.

Nyní nám svitla naděje. Asi už poslední. Dostali jsme na zkoušku speciální aromatické tyčinky, které se do půdy velmi dobře zapravují a zatím se zdá, že by mohly být účinné. Ale už jsme odvykli radovat se předčasně. Investovali jsme do boje s krtkem už tolik, že by za to mohl mít celý jeho rod kalhotky vyšívané zlatými nitěmi.

Inu ale, kdo nechce přijít o trávník, nesmí boj vzdávat.

Autor: Josef Duben

Skrýt