Letní barevná záplava, muškáty, surfinie, begonie, už musela zmizet, rostliny jsou uklizené k přezimování, a okna i balkony najednou vypadají prázdně a smutně. Ale nemusí to tak zůstat. Truhlíky se dají osázet rostlinami, kterým zima ani mráz nevadí.
Výborně se hodí vřesy a vřesovce, které mohou vydržet celou zimu, pokud nepřeschnou, nebo neuhnijí. Se zálivkou to chce opravdu opatrně. Ale pokud by přece jen uschly, tak květy jen lehce vyblednou, ale drží a dělají parádu ještě po nějakou dobu.
Dnes už existují odrůdy vřesu v desítkách barevných odstínů, od bílé až po tmavě růžovou, ačkoli původní odrůdy kvetly jen růžově. Květy mohou být jednoduché i plnokvěté a u některých odrůd se květy plně neotevřou nikdy, takže vypadají stále jako poupata.
Kromě vřesů a vřesovců se však pro pěstování v truhlíku v zimě nabízí celá škála rostlin celkem nenáročných na pěstování, které se dají libovolně kombinovat, některé jsou okrasné květy, jiné zase listy nebo plody. Jsou to například stříbřitě zbarvený drátovec (Calocephalus) či starček (Senecio), okrasná nejen plody, ale i listy je libavka (Gaultheria), krásná je i dabécie, zvaná irský vřes (Daboecia), různé barvy brslenů (Euonymus) a dlužichy (Heuchera), nebo rostliny převislé a plazivé, jako skalník či břečťan. A moc pěkně vypadá i okrasná kapusta, která mění barvu, když ji přejde mráz. A nelze opomenout ani zakrslé jehličnany.
Všechny tyhle rostliny jsou mrazuvzdorné a nenáročné. Postačí je občas zalít, ale ne v mrazivých dnech. Za větších mrazů je lepší truhlík či květináč trochu zateplit, speciální fólií, nebo jen vrstvou novin apod., aby rostliny nenastydly „od nohou“, tedy od kořínků.
Ale truhlíky či květináče se dají také skvěle využít jako nádoby na podzimní či zimní aranže. Stačí si vzpomenout na procházce v lese – moc pěkně vypadají větvičky jehličnanů, šišky, usušené bodláky či různé trávy a suché květy, šípky, jeřabiny… Fantazii se meze nekladou.
Autor: Zuzana Pavelková