Až se jaro nebo manžel zeptá, jé, kam jsme na podzim dali ty muškáty, už bude zřejmě marné se po nich pídit, pokud se jim nikdo přes zimu nevěnoval.
A nejde jen o na zimu uložené trochu ostříhané muškáty, ale třeba také o aloe, oleandry apod. Rostliny v květináčích mají trávit zimu ve světlých prostorách, ale s nízkou teplotou, tak kolem deseti stupňů. Ovšem i ty potřebují občas zalít, i když jen uměřeně. A chce to také sledovat, zda ze zeminy nezačnou vyletovat takové ty bídné mušky, ty černé jsou smutnice a ty bílé jsou molice. Pak je třeba neprodleně použít speciální postřik. Ten je dobré aplikovat ráno nebo večer, dokud se spolehlivě drží v květináči. Ovšem při masivním výskytu je nejlepší celý květináč urychleně zlikvidovat, nejlépe vyhodit do komunálního odpadu, aby se nezamořily i ostatní rostliny.
A co cibuloviny vykopané na podzim a uložené v temné místnosti, nejlépe ve sklepě v písku?I ty je třeba občas zkontrolovat, zda se k nim nedostal nějaký škůdce a neokousalje. Zalévat prakticky není třeba, sklepní vlhkost obvykle postačí.
Než člověk obejde všechny ty rostlinky, je čas uvařit si třeba dobrou kávu.
Autor: Josef Duben