advent
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Advent začíná již 2. prosince

 

Věřme, nevěřme, rok utekl a Vánoce jsou za dveřmi. Je nejvyšší čas pořídit si tradiční adventní věnec. Dá se koupit, samozřejmě, nabídka je vždy velká. Není ale nad to, zhotovit si jej sám, sama, či všichni dohromady.

Základem je korpus, který býval ze slámy, dnes se asi spíš koupí polystyrénový, který vydrží i na další roky. Fantazii se meze nekladou. Dá se použit všelijaké chvojí, nejlépe jedlové, ale také větévky jalovce, břečťanu či buxusu. Krásný je tis, a u toho pozor, je jedovatý. Takže po jeho krásných větvičkách sáhne jen ten, kdo nemá doma malé děti ani zvířata. I když, kdo by jedl věnec. Ale stejně… Na ozdobu se dají použít kaštany, ořechy, žaludy, listy cesmíny či mahonie, i když jsou pěkně či spíše nepěkně pichlavé, a různé jiné přírodniny. Pozor ale na svíčky, vždy by měly být umístěné bezpečně, aby věnec nechytil. A rozhodně se nedoporučuje od zapálených svíček odcházet.

A co je vlastně Advent a proč jsou na věnci čtyři svíčky? Advent znamená příchod, tj. příchod Ježíška, a 4 svíce znázorňují, že budeme čekat právě 4 týdny, a proto se svíčky zapalují postupně, 2. prosince ta první, a každou další neděli jedna přibude.

Autor: Josef Duben

Skrýt