advent
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Advent na zahradě je krásný

Zvláště když se podařilo zahradu před zimou uklidit. Ale ona je vlastně krásná i zahrada neuklizená, víc připomínající volnou přírodu, i když zase jiným způsobem. Ale zvykli jsme si mít spíš uklizeno. Možná si někdo řekne, že je důležitější mít uklizeno v duši a mít pořádek ve vztazích než se soustředit na uhrabanou zahradu, zejména nyní na počátku Adventu. A s tím bych rozhodně souhlasil. I když pro mě pobyt na zahradě, i třeba s hráběmi v ruce, je časem na klidné přemýšlení o kdečem.

Ale zpět k zahradě. Je dobré mít uklizeno, uhrabáno, ale nemělo by se přitom zapomínat na další obyvatele zahrady. Třeba na ježka, nahrabat mu do kouta zahrady listí, aby měl kde přezimovat. Hromada by měla být, ale proložena nějakými větvemi, aby příliš neslehla. Vrstva listí někde v závětří potěší i slepýše. Alespoň u nás na zahradě se z takového kouta vždy na jaře zmateně vyplazí.

A pamatovat na ptáčky. Nakoupit krmení, naše sýkory mají nejradši obyčejnou slunečnici, a loňskou zimu sezobaly snad dvanáct kilo. Ale pomáhali jim s tím i ostatní ptáci, zvonci, pěnkavy, brhlík a strakapoud. Už je načase instalovat krmítka a jakmile bude trvaleji pod nulou začít přikrmovat.

Je také nejvyšší čas na nějakou předvánoční či vánoční dekoraci. Adventní věnec, vlastnoručně udělaný a třeba jen z toho, co dá zahrada, jistě nebude tak dokonalý jako od profesionálů, ale určitě potěší. A o první adventní neděli se zapaluje první svíčka, a pak každý týden další, až do Štědrého dne, kdy se narodil Ježíšek.

Větve z prořezaných cesmín či větviček jehličnanů mohou být základem pro podzimně zimní aranžmá, které se dá oživit větvičkami se šípky či jeřabinami. Fantazii neomezovat.

Pěkný předvánoční čas!

Autor: Josef Duben

Skrýt