advent
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Advent je tu

 

Advent přichází letos téměř nepozorovaně. Ve stínu všemožných zákazů a omezení ostatně přijel už svatý Martin, a to o jeho svátku leckde zavoněla husa a koláče. A když už „bílý kůň nezalehl celý dvůr“, tak aspoň v některých školkách mohly děti spatřit jezdce na koni, který tohoto světce představoval.

Advent je čas na zamyšlení se nad sebou a také nad smyslem Vánoc. Advent je obdobím čekání na příchod, tedy na narození Ježíška. Je čas zapřemýšlet, jak potěšit své blízké a někdy i ty vzdálenější. Možná budou letos Vánoce kvůli zavřeným obchodům skromnější, a možná, že je to dobrá šance, jak někomu udělat radost vlastníma rukama, dobrým nápadem. A je třeba i více času na vlastnoruční výzdobu bytu, domu či zahrady. Vždyť přírodního materiálu je k dispozici takové množství. Není nutno zůstat u klasických jehličnanových větví, jak pěkné jsou například klasické šípky plané růže, dekorativní jsou i ty velké z růže svraskalé (Rosa rugosa), barevné tykve, různě pokroucené větve, uschlá květenství hortenzií, klasy trav. Nepřeberné množství. Jak to může být pěkné!

Ale pozor při vánoční výzdobě na domácí zvířata! U svíček a skleněných ozdob je nebezpečí zřejmé, ale co třeba taková vánoční hvězda, tedy rostlina, ta je jedovatá pro psy i kočky stejně jako jmelí. A pozor také na různé aromalampy, čichání těchto vůní může způsobit kočkám selhání jater, a to je nepěkný konec.

Ale proč hned o nepěkném konci, když jsme na krásném začátku. 29. 11. je první adventní neděle
a na věnci se zapaluje první svíčka. Krásný a klidný advent!

Autor: Josef Duben

Skrýt