mšice
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Ach ty mšice

 

Každoroční čas mšic nastává právě nyní. Svědčí jim vlhko, svědčí jim chlad, svědčí jim nakonec i sucho, není-li příliš velké. Zkrátka mšicím se daří na jaře vždy, i když někdy více, někdy méně. Letos, jak se zdá, se jim daří opravdu dobře, a množí se a množí se…

V bujné vegetaci si jich člověk většinou všimne, až na poslední chvíli, když se listy už kroutí, třeba u rybízů, anebo když mladé výhony hynou, jako u růží, anebo letos i u klematisu, šalvěje či ibišku. Ale mšice neparazitují jen na kulturních a žádoucích rostlinách. Jsou k vidění na keřích černého bezu, na keřích pámelníků, apod. Velkými pomocníky v boji proti mšicím jsou drobní pěvci, jako například sýkory, či pěnice. Letos se ale zdá, že tu lavinu mšic moc nezvládají. My už jsme sáhli k postřikům. A při aplikaci je důležité účinnou látku dostat i na spodní stranu listů, i do těch zoufale zkroucených.

Na přítomnosti mšic mají také velký podíl mravenci, kteří je vynášejí na mladé výhony rostlin, aby pak mohli olizovat jejich sladké výkaly, tedy medovici. Likvidací mšic tak člověk eliminuje i výskyt mravenců v zahradě.

Autor: Josef Duben

Skrýt