Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Aby kvetly dlouho a hodně

Je květen a všechno roste a kvete jako o závod. Je to měsíc květů, po nichž také dostal jméno. A je to také doba, kdy je konečně možné dávat ven za okna, na balkóny a na terasy truhlíky a květináče osázené květinami. Toužíte po záplavě krásných květů? Pak je především nutné správně vybrat truhlíky, zeminu, hnojiva a především květiny.

Truhlíků a květináčů je dnes na trhu nepřeberné množství. Pokud není možno rostliny pravidelně zalévat, hodí se samozavlažovací nádoby. Ale pozor, pokud budou na jižní straně, dá se zalévat jen večer. Jinak by se přes den voda přehřívala a kořeny by se spíše vařily.

Velmi důležitý je i výběr zeminy. Specializovaní výrobci nabízejí substráty přímo pro jednotlivé druhy a typy rostlin.

Všechny rostliny potřebují dostatečný přísun živin, zejména rostliny kvetoucí. Proto je nutné již po 4 – 6 týdnech po vysázení rostliny přihnojit, a pak už hnojit pravidelně každý týden.

Pro muškáty, ale i pro všechny ostatní kvetoucí rostliny pěstované za okny, je nejvhodnější kapalné organické hnojivo, které obsahuje vyrovnaný poměr živin a podporuje bohaté kvetení. Živiny jsou rostlinám rychle dostupné.

Květiny mají různé požadavky, zejména na slunce, proto je velmi důležité si dobře vybrat. Rostliny se stejnými nároky se dají vysazovat k sobě, nečekané barevné kombinace vždy zapůsobí. Do truhlíků se hodí zejména rostliny, které bohatě kvetou po celé léto.

Na přímém slunci, tedy na jižní a západní straně, se výborně daří muškátům (Pelargonia), jak převislým, tak i vzpřímeným. Barevná škála je nepřeberná. Mohou se kombinovat se žlutě kvetoucí vitálkou (Sanvitalia) nebo dvouzubcem (Bidens). Také truhlíky osázené bohatě kvetoucími petúniemi (Petunia) a jejich příbuznými surfíniemi (Surfinia) jsou velmi atraktivní. Truhlíky může zpestřit modře kvetoucí olověnec (Plumbago). Také libora (Lantana) je velmi krásná květina do truhlíků. Na sluníčku se v plné kráse rozvíjí i květy paprsovky, též zvané modrooká kopretina (Osterospermum)

Na východní straně zase pěkně pokvetou lobelky (Lobelia), bakopy (Bacopa), sporýši (Verbena) a balzamíny (Impatiens). A nesmíme zapomenout na krásné fuchsie (Fuchsia). Moc hezky vypadají také nízké afrikány (Tagetes), ty navíc od okna odpuzují hmyz.

Na severní straně se výše uvedeným květinám příliš nedaří. Sem se nejlépe hodí begónie (Begonia). Většina z nich se vyznačuje bohatstvím zářivých květů.

Při výsadbě se dá kombinovat více barev jednoho druhu, anebo více druhů, uspořádaných podle výšky, šířky, popřípadě v kombinaci s převislými. Také lze kvetoucí rostliny prostřídat s těmi, které jsou okrasné listem – břečťan (Hedera) nebo molice (Plectranthus), která také odpuzuje škůdce.

Do větších keramických nebo dřevěných nádob se hodí i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany v kombinaci s letničkami či cibulovinami. Existuje také řada pěkných stromkových rostlin, které zkrášlí vchod do domu, pokud jsou vysazeny jako solitéry v ozdobných květináčích. Mezi ně patří zejména štětkovec (Callistemom), kopretina (Chrysanthemum), pařížská kopretina (Argyranthemum frutescens) nebo mračnák (Abutilon) A nesmíme zapomenout na krásný, bíle nebo modře kvetoucí hořcový stromek (Solanum rantonetti).

Rostliny za okny i na zahradě však nestačí jen hnojit, zalévat a odstraňovat jim odkvetlé květy. Navíc je třeba je chránit před škůdci. Nejvíce škod může způsobit savý a žravý hmyz, proto je třeba rostliny pečlivě sledovat a škůdce likvidovat ihned, při prvním výskytu

Žádná z těchto květin však nepřežije mráz, na zimu je bude třeba uklidit. Tady kromě jednoletek, těm je souzena jen jedna sezóna. Ovšem při správné péči všechny nádherně pokvetou během celého léta až do podzimu.

 

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt