řez keře
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Aby byly keře krásné

Aby byly keře krásné, zejména ty okrasné, je nutné je tvarovat. A nejen tvarovat, ale po čase zásadně prořezávat, to znamená prosvětlovat. U nově založené zahrady několik let stačí používat jen nůžky či lehký křovinořez, ale po pár letech si člověk najednou všimne, že keř je nějak moc hustý, tedy zvenku, zato uvnitř prosychá, až téměř vyholuje, a popřípadě méně kvete.

Právě nyní nastává čas na to keře kvetoucí na jaře, například forzýtie (zlatice), pustoryl, pámelníky či zimolezy, pěkně prořezat. Mně se osvědčilo je nejprve zkrátit na žádoucí výšku a dát jim žádoucí tvar a pak odložím křovinořez, a pákovými nůžkami vyšmiknu holé kmínky až u země. Postupovat dvoufázově se mi osvědčilo, po prvním střihu je do keře mnohem lépe vidět.

Takto prosvětlené keříky si téměř viditelně oddechnou a na jaře pak radostněji rostou i lépe kvetou. A navíc v takových keřících nehrozí, že by se v nich rozhodli přezimovat slimáci. Do jisté míry lze takto prosvětlovat i keře stále zelené, například buxusy nebo konifery, ale pozor, tam to chce opatrněji a s větším rozmyslem.

Autor: Josef Duben

Skrýt