Jaro se blíží - střízlík
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

A po Vánocích přichází jaro

Zatím se při pohledu z okna moc nezdá, že by bylo jaro přede dveřmi, ani na zahradě tomu nic nenasvědčuje, ale v obchodech, už se na ně připravují.

Stačí však zajít do některého ze zahradnických center, a hned je jasné, že se jaro neúprosně blíží. Nabízí se nářadí, zase o něco lepší a sofistikovanější než loni, stojany přetékají nabídkou semen květin a jarní zeleniny. A proč by ne? Kdo nabídne dřív, možná i dříve prodá. Takový zahrádkář, co se nemůže dočkat konce zimy, se už rád potěší aspoň pohledem na květiny natištěné na sáčcích se semínky.

A každopádně je to inspirace k tomu, co letos vysadit, co vysít. Co si třeba místo jarního nákupu sazenic zkusit něco vypěstovat ze semínek pomalu již nyní? Třeba rajčata, nebo jinou zeleninu. Ale pozor, teď se dá začít s předpěstováním sazenic zeleniny, zejména pokud pak půjdou do skleníku (papriky, rajčata, celer, květák, letní pórek, bazalka, majoránka). Jinak je ještě hodně času, než by se sazenice daly vysadit na záhony. Příliš časné předpěstování způsobí, že se rostlinky příliš vytáhnou a venku hůř odolávají povětrnosti. Vysazovat je ven, do volné půdy, to se doporučuje až v květnu, po ledových mužích, Pankráci, Serváci a Bonifácovi.

Ale přemýšlet už nyní, zatím spíše u kamen, co a kam by se letos hodilo, na to už je pravý čas.

Autor: Josef Duben

Skrýt