zahrada a sníh
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

A když napadne sníh…

Letošní zimu je sníh spíše vzácný, ve městech či obcích to většinou nikomu moc nevadí, na chodníku či silnici je se sněhem problém. I když děti hned vyrazí na boby, nebo aspoň stavět sněhuláky. Zato v přírodě, na horách a v zahradách je sníh vítán. A čím déle se zdrží, tím lépe. Sněhová pokrývka brání namrzání rostlin a pak, je to přece voda! Vláha z pomalu odtávajícího sněhu je pro přírodu to nejlepší.

A protože sněhu zatím bylo málo, a kdovíkolik ho letos bude, lze doporučit sníh odmetený ze zápraží a cestiček přihazovat ke stromům a keřům. A když jsme u toho odmetání, nejlépe se odmetá sníh čerstvě napadaný, nepošlapaný. Na to postačí pořádné koště. Sešlapaný sníh se lepí k dlažbě, rychle přimrzá, a pak už to bez ostré lopaty či škrabky nepůjde.

V žádném případě nesolit, ani pěšiny, ani třeba příjezd pro auto. Sůl do zahrady nepatří. A proč? Sůl rostlinám nesvědčí, chřadnou, žloutnou a mohou i uhynout. A že existuje hnojivo zvané hořká sůl? Ale to je něco jiného, nejde o NaCl, tedy sůl kuchyňskou nebo technickou. Hnojivo, zvané hořká sůl, je síran hořečnatý v podobě hexahydrátu (MgSO₄·7H₂O) a hodí se pro zeleninu, ovocné a okrasné dřeviny na podporu fotosyntézy, tudíž tvorbu zelené hmoty. Takže není sůl jako sůl.

Nu, a když nasněží, tak honem na sníh, s koštětem či lopatou.

Autor: Josef Duben

Skrýt