Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

A je tu Advent, to znamená za chvíli Vánoce

Čtyři neděle před Vánocemi se nazývají podle církevního kalendáře dobou adventní, tj. dobou očekávání (adventus = příchod) narození Ježíška. Je to období, kdy i majitel zahrady je spíš doma nebo po obchodech pořizuje vánoční dárky, anebo jde po ránu na roráty, což jsou zvláštní předvánoční bohoslužby doprovázené krásnými starobylými písněmi.

Přesto však lze něco na zahradě podnikat. Kdo si vzpomene na ptactvo nebeské, na ta skoro hejna sýkor, která poskakují v keřích a korunách stromů, jak je to pěkný pohled! Nebo na nenápadnou červenku či ke kmeni se tisknoucí brhlíky. Takovýto pozorovatel asi už má nakoupenou slunečnici a má po ruce krmítko, které se osvědčilo loni. A nemusí jít o žádný úžasný výtvor, domeček se stříškou krytou nápodobou tašek a tak podobně. Klidně lze použít vykrojenou petlahev, i když tedy moc pěkná není. Vždy je ale dobré krmítko umístit tak, aby se v něm ptáci cítili bezpečně. Dostatečně daleko od kmene, dost hluboko pod větví a dostatečně vysoko nad zemí. Aby totiž kočky mohly ptáky pozorovat, je to vážně zábava, ale ne je lapat. Ať si raději chytí myš!

Nu a pak je také možné si do vánočního aranžmá ustřihnout větévku třešně, aby vykvetla přesně o Vánocích, nebo větvičku cesmíny anebo nějakého raději neopadávajícího jehličnanu.

Pěkný Advent!

Autor: Josef Duben

Skrýt