sázení keřů
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

A jaké bude počasí?

Kdo sleduje předpovědi meteorologů, bývá často zmaten, jak se den ze dne mění. A aby ne, když jeden meteorolog řekne, že se stále upřesňují, a další dodá, že dokonalá předpověď neexistuje, neboť počasí ovlivňuje spousta věcí, třeba tání ledovců, chladnutí Golfského proudu, změny sluneční aktivity i sopečná činnost. Proto je třeba brát předpověď jen jako přibližnou a počítat s různými výkyvy počasí.

Před Vánoci 2021 se předvídalo leccos, tu že budou mokré, nebo zase mrazivé, a nakonec došlo na obojí. V létě 2022 se prý zase očekávají týdny sucha, ale střídané silnými srážkami. Zkrátka, bude tak, jak tomu bylo v historii již mnohokrát. Bude tedy opět nutné se připravit na chytání srážkové vody, ale i na to, že přebytečnou vodu je potřeba odvádět tak, aby neškodila.

Na zahradě je potřeba už teď rozvážit, kde zjara nainstalovat nové nádrže, popřípadě alespoň sudy pod dešťovými svody. Je velmi důležité zajistit, aby voda zůstávala v zahradě a neodtékala okamžitě a bez užitku pryč. A nastanou-li ta hlášená velká sucha, tak těm dobře vzdorují vzrostlé dřeviny, které navíc zastiňují výsadbu zeleniny i květinové záhony a vytvářejí i ten pověstný hluboký stín, tak příjemný k posezení. Možná je právě nyní dost času popřemýšlet o jarní výsadbě stromů a keřů, i když od těch se hluboký stín dá očekávat až za pár let.

Autor: Josef Duben

Skrýt