termokompostér
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

… a co když je bioodpadu moc?

Všechen ten odpad, co je ho ze zahrady na podzim, se přece nedá zkompostovat! To je vážná připomínka, kterou lze často slyšet. A ještě ke všemu se pak také nedostává zemina na prosypávání.

Na konci léta je tolik listů, odkvetlých květin, zbytků po zpracování různých plodin. Kam s nimi? Zachovat se jako majitel starého slamníku z Nerudových Povídek malostranských, cpát odpad do malých kornoutků a ty trousit po městě? To by asi opravdu nešlo.

Dnes se naštěstí přebytky dají odvážet do sběrných dvorů, ty bývají ve městech, a mnohé obce přistavují kontejnery na zahradní odpad. To je dobré řešení, když už vlastní kompostéry nestačí. Leckde je také možné si pořídit „popelnici“ na bioodpad. Ovšem pokud se do ní ukládá hodně odpadků z kuchyně a vyváží-li se jednou týdně, může nepěkně páchnout. Od toho může odpomoci vrstva nastříhaných větviček na dně.

Nejlepším řešením je však přes to všechno vlastní kompostér, nejlépe termokompostér, který při použití urychlovače „pracuje“ rychle, takže i s minimem prosýpací zeminy může být kompost k použití do roka.

Autor: Josef Duben

Skrýt