Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kde jsou ti motýli?

A vůbec, kde je letos hmyz? Je ho méně, že? Tedy mšic ne, těch se zdá pořád dost. Ale motýlů ubývá zcela jistě. Nemohou za to náhodou postřiky žlutých lánů? Něco ale na tom asi bude, když se nyní členské státy EU dohodly na zákazu používání několika pesticidů ze skupiny neonikotinoidů. Ne všem se ale do toho chtělo, při hlasování byli proti zástupci čeští, dánští, maďarští a rumunští. A to je každý rok doložitelná pěkná řádka případů prokazatelně zahubených včelstev!

A co motýli? Ty sice nikdo moc nepočítá, ale na první pohled je zřejmé, že je jich méně. A jak může pomoci majitel zahrady? Například tím, že bude používat šetrné ochranné prostředky, cílené na konkrétní škůdce, třeba na zmíněné mšice, avšak šetrné k motýlům. A že bude ještě více pěstovat různé rostliny motýly lákající, třeba levanduli nebo takzvaný motýlí keř, tedy Komuli Davidovu (Buddleia davidii).

Bylo by škoda, abychom jednou museli dětem ukazovat motýly jen na výstavách v tropickém skleníku. Zatím se ještě motýli dají najít, třeba na lesní pasece, kde proletuje řada hnědásků či velkých perleťovců (na obrázku). A v zahradách lze stále ještě, i když mnohem vzácněji než dříve, zahlédnout babočky, bělásky, a nemusí jít jen o toho zelného, objevuje se i ovocný a řepkový.

Autor: Josef Duben

Skrýt